sestdiena, 2010. gada 23. oktobris

Oktobra beigas ir spēļu sezonas karstais laiks

Galda spēles ir tā lieta, kam īstais laiks ir rudns - ziemas sezona, kad nesteidzīgā brīvdienā vai vakarā sarīkot tikšanos ar draugiem, radiem, kolēģiem vai citiem patīkamiem cilvēkiem un uzspēlēt kādu kompānijai un laika resursiem piemērotu spēli. Ideāla nodarbe lietainām dienām :)
Bet šoreiz ne par to ir stāsts. Stāsts ir par to, ka katru gadu oktobra otrajā pusē spēļu fanāti (lielākoties no Eiropas) dodas uz Vācijas pilsētu Eseni (Essen), kur notiek grandioza starptautiska spēļu izJa Tev patīk galda spēles, noteikti kādreiz aizbrauc. 
Tikai paspēlē spēles un apmeklē izstādes pasākumus vai arī papildini arī savus krājumus - tā vairs nav tik būtiska izvēle - galvenais ir izbaudīt izstādi.stāde jeb, kā saka paši organizatori, četras jautras dienas, kad satiec savus draugus, spēlē un izmēģini tūkstošiem spēļu un jaunumu kopā ar citiem spēlētājiem no visas pasaules.
Uzmanību!!! Izstādes apmeklēšana izraisa atkarību! ;)
Kā tas viss notiek?

Izstāde aizņem 8 (!) halles, kuru kopējā platība ir 44.100 kvadrātmetri, 4 dienu laikā to apmeklē aptuveni 150 tūkstoši cilvēku.

Izstādē sastopamas gan klasiskās galda spēles, gan elektroniskās, gan fantāziju (lomu) spēles. Lomu spēlēm paredzētā halle ir ļoti interesanta arī tiem, kas ar šo žanru neaizraujas, jo tiek pārdoti dažnedažādi aksesuāri un daudzi izstādes apmeklētāji ierodas gluži kā uz karnevālu.


Tāpat arī savs "stūrītis" ir komiksu faniem.
Hallēm ir tradicionāls sadalījums, piemēram pirmajā hallē ir lielās kompānijas, kas var atļauties dārgākas un lielākas platības, citās hallēs ir mazākas un ne uz plašu publiku vērstas firmas. Izstāžu stendi firmām mēdz katru gadu būt vienā un tajā pašā vietā, lai vieglāk atrast.
Izstāde pirmārt ir vieta, kur izmēģināt spēles - spēļu izdevēji iekārto speciālas spēļu vietas un nodrošina arī cilvēkus, kas izskaidro noteikumus, lai apmeklētājiem nav laiks jātērē lasot spēļu noteikumus. Nereti spēlēšanai tiek izmantota arī grīda- jo, lai arī galdi ir tiek tiešām ļoti daudz, spēlētāju ir vēl vairāk :)

Izstādē ir arī īpaši pasākumi - sacensības, tikšanās ar spēļu autoriem, iespēja iegādāties speciālos izdevumus. Viens no izstādes lielajiem notikumiem ir Gada spēles (Spiel des Jahres) balva - 1978.gadā radies prestižs apbalvojums galda un kāršu spēlēm. Žūrija spēles izvērtē pēc šādiem kritērijiem:
1. spēles koncepcija
2. spēles noteikumu struktūra (kompozīcija, skaidrība, saprotamība)
3. izkārtojums (kaste, spēles laukums, spēles noteikumi),
4. dizains (funkcionalitāte, meistarība).

Starp citu, šogad balvu ieguva kāršu spēle Dixit. Spēle tiešām laba un pieejama arī Latvijā. (Cerams saņemšos kādreiz pastāstīt par viņu sīkāk)

Vēl izstādē ir spēļu tirgotavas - gan tādas, kur spēles var iegādāties vienkārši pa lētākām cenām, gan lietoto spēļu veikali, kur var meklēt gan spēles, ko grūti iegūt īpašumā, jo tās vairs netiek izdotas, gan spēles, kas vienkārši kādam nav iepatikušās un ir tikai pāris reizes izspēlētas.


Izstādes ietvaros ik pa laikam notiek arī spēļu izsoles - tiek pateikta sākumcena un spēli iegūst tas, kas gatavs vairāk maksāt.


Izstādē ir arī pieejami dažādi spēļu aksesuāri, piemēram, dažādu skaldņu metamie kauliņi, "kabatiņas"  kārtīm, maisiņi un kastītes detaļu ērtākai uzglabāšanai, gan izejmateriāli spēļu izgatavošanai.
Šādi izskatījās mūsu "drēbju skapis"  kādā no izstādes apmeklēšanas reizēm :)

Ko es iesaku?
  • Ja Tev patīk galda spēles, noteikti kādreiz aizbrauc. Tikai paspēlē spēles un apmeklē izstādes pasākumus vai arī papildini arī savus krājumus - tā vairs nav tik būtiska izvēle - galvenais ir izbaudīt izstādi.
  • Noteikti apmeties vienuviet ar citiem spēlmaņiem (tas ir, tiem, kam patīk spēlēt)
  • Ja netiec uz visām dienām (un nešaubies - tur ir ko darīt 4 dienas!), labāk dodies ceturtdien un/vai piektdien: tad ir salīdzinoši mazāk apmeklētāju un ir vieglāk tikt pie sevi interesējošo spēļu galdiem.

***
 Vairāk bildes no izstādes iespējams apskatīt šeit.

Informācija par satiksmi uz izstāžu centru, tuvākajiem hoteļiem un citu noderīgu informāciju vari lasīt izstādes mājas lapā vai boardgamegeek.com forumā.

Nav komentāru: