ceturtdiena, 2014. gada 9. oktobris

Grāmata: Latvijas neatkarības karš 1918.-1920.

Juris Ciganovs, "Latvijas neatkarības karš 1918.-1920.", Zvaigzne ABC.
Latviešu tautas dzīvē bijuši nozīmīgi mirkļi, kuri kardināli mainījuši tās vēstures plūdumu. Par tiem runāja un runās vēl daudzas paaudzes. Ilgs un sarežģīts bija mūsu valsts tapšanas ceļš. Latvijas valsts dibināšana bija izcils notikums - pirmo reizi latviešu tautas vēsturē tai radās iespēja izveidot savu valsti. Bet brīvība vēl bija jāizcīna smagās kaujās. Galvenais cīņu smagums gūlās uz jaunās valsts bruņoto spēku pleciem. Pirmās Latvijas Republikas valdībai uzticīgās karaspēka vienības, kas kļuva par pamatu vēlākai mūsu valsts armijai, izveidojās jau tūlīt pēc valsts proklamēšanas. Neatkarības kara laikā (1918-1920) no nelielas cilvēku grupas, kura, par spīti nelabvēlīgiem politiskajiem un militārajiem apstākļiem, saglabāja ticību tikko izveidotai valstij, radās armija, kas nosargāja jaundibināto Latvijas Republiku.
(..)
Parr spīti vācu liktajiem šķēršļiem, latviešu karaspēka skaitliskais sastāvs Kurzemē pieauga. 3. februārī Kalpaka komandētajā bataljonā bija 276 vīri (reāli kaujas vienībās 245). Divas nedēļas vēlāk ieradās pirmais papildinājums - Atsevišķā (Studentu) rota.
(..)
Laikraksts "Latvijas Kareivis" rakstīja: "18. novembris 1918. gadā un 11. augusts 1920. gadā ir lielas dienas mūsu vēsturē. Ar vienu sākās cīņa par mūsu valsti, ar otru ir nobeidzies mums uzspiestais karš. Latvijas zeme ir iztīrīta no ienaidniekiem, Latvijas lauki ir vienoti un tos nebradā svešas kājas. Mēs esam ieguvuši neatkarīgu valsti. To ir bijuši spiesti atzīt arī mūsu ienaidnieki."

Īsi un konkrēti par sarežģīto laiku pēc Latvijas nodibināšanas: kā radās 3 valdības, kas bija Bermonta karaspēks, kuras teritorijas kam atdevām. Iesaku izlasīt novembra svētku gaidīšanas periodā.

Nav komentāru: