sestdiena, 2014. gada 1. novembris

Kas jauns Esenes galdaspēļu izstādē

Nekur neesmu pazudusi un tik lielu pauzi nebiju plānojusi. Šis garais ieraksts būs paskaidrojums par klusēšanas iemeslu :) - Eiropā lielāko galdaspēļu izstādi, kas notika okrobta vidū Vācijas pilsētā Esene - "Spiel`14". Tas nozīmē - aptuveni 48 tūkstošus kvadrātmetrus liela izstāde, 156 tūkstoši apmeklētāju, daudz jaunas un jau iemīļotas spēles, un tas viss 4 dienas. Paralēli notiek arī komiksu un lomu spēļu izstāde.
Kopā tas izskatās aptuveni šādi
 
Un šāda izstāde notiek jau kopš 1983.gada!

Iztādē biju jau trešo reizi, bet ar 6 gadu pārtraukum un 2 bērniem pie sāniem. Līdz ar to mainījās mūsu fokuss un apmeklēšanas laiki - ja iepriekš ļoti uzcītīgi apmeklējām izstādi no atvēršanas līdz slēgšanas brīdim, tad tagad pielāgojāmies bērniem un saguruma līmenim. Iepriekš ļoti labprāt izmantojām iespēju izmēģināt garās spēles, tagad - vairāk aplūkojām un izmēģinājām tikai salīdzinoši īsass spēles, kur piedalīties var arī piecgadnieks.
Mainījusies ir arī izstāde:
1) vairs nav jācieš no cigarešu dūmiem
2) ir uzradušās vietas, kur var norēķināties ar karti (lielās firmas + stendi-veikali)
3) krietni ir uzlabojusies iespēja paēst.
Tātad kopumā - viss uz labo pusi.
Izstāde un bērni. Piecgadniekam protams uz dienas otru pusi nogurums radās, bet ar viņu jau varēja sarunāt un viskaut ko uzspēlēt. Divgadniekam protams švakāk ar tām spēlēm, ko viņš varētu spēlēt, bet ir arī firmas, kas specializējas tieši bērnu spēlēs. Kad atlūza uz diendusu, centāmies nobāzēties kādā stendā kur klusāks un mīkstais grīdas segums - nolikām bērnu gulēt un paši tikmēr kaut ko uzspēlējām.
Neatminos, kā bija iepriekšējos gados, jo nebija aktuāli, bet vismaz šogad galerijā ir padomāts par aktivitātēm tieši bērniem. Rotaļas (vācu valodā gan), piepūšamā atrakcija bez maksas, būvmateriāls.
Gleznu radīšana no smiltīm. Princips: ir lapa, uz kuras uzdrukāts zīmējums un var noplēst pa atsevišķai detaļai nost. Noplēš nost, uzber izvēlētās krāsas smiltis, nopurina liekās smiltis, plēš nākamo detaļu nost, un tā tālāk.


Iespēja paspēlēties ar vilcienu modelīšiem, un par to vēl dabūt kāršu spēlīti.

Var piedalīties atrakcijās ar balvām - atrodi pāri un vinnē (vērt vaļā varēja šķiet 5 lauciņus)
Arī hallēs bija bērniem veltītie stendi. Pirmkārt jāmin mūsu favorītu - firmu HABA, kuras plašajā klāstā ir arī daudzas spēles bērniem, arī pavisam maziem. Visi bērni bija kā uzburti bumbiņu ripināšanas stendam.
HABAi blakus bija arī viņu speciālais stendiņš spēlei, kas bija nominēta gada bērnu galdaspēlei (Kinderspiel des Jahres): Feuerdrachen. Tajā varēja izmēģināt spēles lielo versiju. Par šīs spēles izmēģināšanu bērniem dāvināja kāršu spēles. Pusstunda izstādē un Jēkabs jau bez maksas ticis pie spēles: Katzofant. Kā jau daudzām bērnu spēlēm princips daļēji balstās uz principu "kurš pirmais".
Spēli izspēlējam arī pēdējā dienā un tiekam pie vēl vienas kāršu spēles: Eiertanz.
Katru dienu arī tika izlozēti 5 laimīgie Feuerdrachen ieguvēji. Pēdējā dienā vācieši pamocījās arī ar latviešu vārdu lasīšanu un mums nebija jādomā: pirkt vai nepirkt. Laimētājs ar lielo dāvanu (spēlējam Play-doh kāršu spēli - jāizdomā, kas kopīgs kārtīs esošajiem zīmējumiem, kas veidoti no Play-doh).
Vēl no HABAs spēlēm izmēģinājām Richard Ritterschlag - īsa un vienkārša lauciņu (trīsstūru formā) izvietošanas spēle. Arī pretendente uz gada bērnu spēles statusu un mūsu kofera saturu, bet pagaidām vēl nenopirkām.
Vēl apskatījām Tambuzi, līdz spēlēšanai gan netikām, jo hallē bija pārāk skaļs, lai dzirdētu skaņas signālus, pēc mehānikas likās, ka bērniem varētu patikt.
Vēl HABAs stendā noskatījāmies, ka varētu būt interesantas, bet neizmēģinājām - spēle ar žogu 
un spēle, kur jāatkaļ apraktais dinozaurs

Uzpēlējām arī Pinocchio: True or False - melu un patiesības stāstīšanas spēli. It kā interesanta, kaut kāda līdzība ar DiXit, bet kaut kā līdz galam nepavilka. Bet tas nav objektīvs spriedums, tā kā neizspēlējām pilnu spēli.
Vēl tika spēlēta arī iepriekš Rīgas Ludo ievērotā Rush hour - prāta kustināšanas spēle ar mašīnu pārvietošanu. Apsvērām pat pirkt, bet beigās potenciālais spēlētājs izdomāja, ka nevajag.
Uzspēlējām arī Mattel spēli bērniem par mērkaķiem, palmām un banāniem: nekas super, bet interesanti priekš bērniem, un bija ļoti populāri, jo daudz tiek reklamēts vācu TV. Tumblin' Monkeys Banana Bandit Board Game
Beigās vienīgā iegādātā tīri bērnu spēle (bez lego detaļām) bija Geister, Geister, Schatzsuchmeister! Uz vietas tikai nedaudz izmēģinājām, bet tā kā uztrāpījām arī uz autoru, tad pirkām nost un prasījām autogrāfu. Spēle jauka - kooperatīva cīņa pret spokiem, turklāt spēlei skaistas detaļas - gan spociņi, gan spēlētāju figūras. Spēle šogad arī ieguvusi balvu nominācijā Gada bērnu spēle (Kinderspiel des Jahres 2014).
Iepirkām arī šādas tādas detaļas Lego stendā - riteņi, ķerra, koki, īpašie cilvēciņi. Varēja arī nopirkt maisus ar randonm detaļām pa salīdzinoši lētām naudām.

Bija arī iespēja vairākās vietās izspēlēties ar kinētiskajām smiltīm.
Pievēršoties nopietnākām spēlēm: beidzot nopirkām foršo vilcienu spēli - Ticket to ride jeb Zug um zug - 10 gadu jubilejas izdevumu. Līdzi dāvanā ieguvām vilcieniņus ar ķirbīšiem.
Pati pirmā spēle, ko pirmajā dienā izspēlējām Gigamic stendā: Gloobz - reakcijas spēle.
Visīsāka spēle, ko spēlējām izstādē un visticamāk arī visas dzīves laikā - Sushi Dice un spēles laiks - 15 sekundes. Bija interesanta.

Īpaši liels prieks beidzot dzīvē redzēt izstādē arī latviešu Brain Games stendu.

Tajā varēja uzspēlēt jauno spēli Wash Dash (ātruma spēle, tik nez kāpēs es uzvarēju :P) gan lielajā versijā
gan standarta izmērā
Un arī uzspēlēt iepriekšējā gada spēles - Om Nom Nom, Dig Mars un Social Network.
Spēle ar zīmēšanas elementu - Doodle city. Man no malas ne likās uzmanības vērta, bet maniem vīriešiem patika.
Asmodee spēle ar metamajiem kauliņiem, kurai piemirsu nosaukumu, bet šķita laba :)
Vēl šis tas no izstādes. Ieskats kaimiņu hallē
Varēja nopirkt arī daudz un dažādus metamos kauliņus.
Spīdošs spēles laukums.
Lietpratēju gada galda spēles uzvarētāja - Istanbul un spēlētāji. (diemžēl nepaguvām iepazīt). Uz jaunajām TOP spēlēm ir rinda jāgaida, lai tiktu pie spēlēšanas. Vai arī ļoti laicīgi jānāk uz izstādi.
Haļļu plāns. Un tās nav mazas zālītes, un zāles ir kārtīgi piepildītas ar stendiem.
Izstādē cilvēku daudz, un viņi pērk daudz spēles. Nes gan maisos,
 gan ved ratiņos.
Veikala-pārdotuves stends. Nav kādas spēļu uzdevniecības specifisks, bieži vien var nopirkt spēles par lētākām naudām, bet nereti noteikumi tikai vācu valodā.
Izstādē notika arī Carcassonne pasaules čempionāts
un Stone Age čempionāts (skatāms arī ekrānos)
Aptuvenais kopējais guvums no 4 dienām izstādē
Par tām, ko nepieminēju, nav viedokļa, jo vēl neesmu spēlējusi :) sānā redzams arī Katanas paplašinājums un pie Roll Through the Ages ir "Katanas ieceļotāju" īpašais lauciņš ar spēles autora parakstu :) Izņēmums - Trans Europa, kura kādā pārdotuvē nopirkta par lētu naudu, jo ir pārbaudīta vērtība un pie vecākiem tiek bieži spēlēta. Priekšplānā pāris komiksi, paslēpušies vēl pāris spēļu paplašinājumi.
Īsais atstāsts beidzies, vēl šis tas palicis aizkadrā. Piedodiet par bilžu kvalitāti, viss bildēts ar telefonu.

Nav komentāru: