otrdiena, 2015. gada 6. janvāris

Grāmata: Klūgu Mūks (Inga Ābele)


Inga Ābele, Klūgu mūks. Dienas grāmata
Es viņu pazīstu uzreiz.
Latgales krustmātes dziesmu grāmatā starp lapām atradu viņa portretu uz nodzeltējuša avīžpapīra. Lepns, mazliet ironisks skatiens. Tērpies vienkāršā uzvalkā, bet viņā jautās kaut kas kundzisks. Ne vēsts no ierastās zemnieka smagnējības. Neko daudz krustmāte par viņu neprata pateikt - tas esot Pēterburgā skolojies baznīckungs, teoloģijas maģistrs un Latgales atmodas darbinieks, valstsvīrs, kurš pievienojis Latgali Latvijai, bet pēc tam ar Romas pāvesta rīkojumu izslēgts no Katoļu Baznīcas.
(..)
Francis palika dejotāju drūzmā viens, šķetinādams dīvainās izjūtas, kas viņu piemeklēja, redzot Terēzi attālināmies.
(..)
Nakts un ziemas tuvās nojausmas aizvien melnāk sabiezē pamalēs. Man laiks doties tālāk - pie krustmātes, kura katru gadu Treju Ķieneņu dienā no jauna pārvelk uz istabas durvju stenderes ar nezināma senča roku uzkrāsotos baltos krustiņus, Krustmātes maize droši vien jau ir izcepusies. Skatos uz pieminekli un jūtu zem zābaku zolēm smalki, tikko manāmi elpojam Latgolas zemi. Smidzina biezs, nerimtīgs lietus, jauc trūdus ar smilti - tur dus māraskoku pazemes vasas. Tām jāpārziemo, jāsakrāj saknēs dzīvības spēks. Kad pēc pusgada debesīs atkal atgriezīsies saule, pretī zīdaini šalkos neskaitāmu klūgu jaunās, smalkās lapiņas.

Ja gribas saprast Latgali un nav lasīts Klīdzēja “Cilvēkbērns”, tad Ābeles grāmata ir gana piemērota. No vienas puses var ko vairāk uzzināt par pagājušā gadsimta sākuma Latgales sociālās dzīves aktīvistu Franci Trasunu un citus latgaliešu dzīvesstāstus. Aizraujošs stāsts, bagātā un baudāmā valodā. Iesaku!

1 komentārs:

Sandra teica...

ielikšu savā lasāmo grāmatu sarakstā....;)