svētdiena, 2015. gada 25. janvāris

Grāmata: Vēl īsāk par laika vēsturi (Stīvens Hokings, Leonards Mlodinovs)

Mēs dzīvojam savādā un brīnumainā Visumā. Lai pienācīgi novērtētu tā vecumu, spēku un pat tā skaistumu, nepieciešamas īpašas iztēles spējas. Mūsu - cilvēku - vieta plašajā kosmosa telpā izrādās visai nenozīmīga. Tāpēc mēs pūlamies to izprast un apzināties savu lomu šajā sistēmā. Pirms dažiem gadu desmitiem kāds pazīstams zinātnieks (daži apgalvo, ka tas bijis Bērtands Rasels) uzstājās ar lekciju par astronomiju. Viņš pastāstīja, ka Zeme riņķo ap Sauli, turpretim Saule - ap milzīga zvaigžņu sakopojuma - mūsu galaktikas - centru. Priekšlasījuma beigās zāles pēdējās rindās piecēlās kāda sīka auguma večiņa un teica: "Jūs mums stāstat galīgas muļķības. Pasaule patiesībā ir plakana kā šķīvis un balstās uz milzu bruņurupuča muguras." Zinātnieks pārākuma apziņā pasmaidīja un apjautājās: "Bet uz kā balstās bruņurupucis?" - "Jūs gan esat gudrs, jaunais cilvēk, dikti gudrs," atbildēja večiņa. "Taču bruņurupuču ir daudz - līdz pat apakšai!"
(..)
Tagad iedomājieties, ka elektroni tiek sūtīti caur atverēm pa vienam. Vai joprojām tiks novērota interferences aina? Varētu iedomāties, ka ikviens elektrons virzīsies caur vienu vai otru atveri, neradot interferences rakstu. Taču īstenībā, arī sūtot elektronus pa vienam, joprojām parādās interferences raksts. Tātad katrs elektrons vienlaikus iziet caur abām atverēm un rada interferenci pats sev!
(..)
Ja pilnīgā teorija tiešām tiks atklāta, drīz vien tā pamatvilcienos kļūs saprotama visiem, nevis tikai dažiem zinātniekiem. Tad mēs visi - filosofi, zinātnieki un arī vienkāršie cilvēki - varēsim apspriest jautājumu, kāpēc pastāv Visums un mēs paši. Ja atradīsim atbildi, tas būs cilvēka prāta lielākais triumfs - būsim izibinājuši Dieva prātu.Uzreiz atzīšos, ka citas Hokinga grāmatas neesmu lasījusi un salīdzināt nevaru. Bet šī ir laba - gana vienkāršā valodā (bet ne galīgi tautas valodā) stāsta par kosmosu, relativitātes teoriju un tādu svarīgu lietu kā kvantu mehānika. Labs vispārīgs ievads pamatlietās un pamatterminos. Iesaku!

Nav komentāru: