trešdiena, 2013. gada 12. jūnijs

Mūsdienīgas bibliotēkas

Starp daudzajiem pozitīvajiem notikumiem pagājušajā nedēļā  paguvu arī piedalīties interesantā un daudz pārdomas radošā diskusijā par lasīšanu un bibliotēkām.
Grāmatas man vienmēr bijušas visapkārt - tā kā mana mamma pēc izglītības ir baltu filologs un vectēvs bija vēstures skolotājs, tad mājās bija Raiņa, Sprīdīša sējumi, Ļeņina un citas enciklopēdijas un daudz daudz citas grāmatas. Un kārtīgs atsevišķs skapis ar bērnu grāmatām. Un mamma un brālis - grāmatu tārpi. Tāpēc arī es grāmatu pasaulē ieniru gana dziļi. Un patiesībā ilgi uz bibliotēku devos tikai pēc mācību grāmatām, jo mājās vienmēr bija kāda grāmata, ko palasīt. Tā nu lasīšana man joprojām ir pašsaprotama atpūta (kurai gan ne vienmēr pietiek tik daudz laika, kā gribētos). Tik pašsaprotama, ka jāaizdomājas ar racionālo prātu, kāpēc lasīšana ir tik laba un vajadzīga?
Pirmais, kas man pašai nāk prātā, protams ir vārdu krājuma un izteikšanās prasmju uzlabošana. Otrais ir sociālais aspekts - sabiedrības vērtības, morāle un ētika, un arī psiholoģija. Vēl noteikti jāmin - iztēles un domāšanas attīstība, redzesloka paplašināšana, koncentrēšanās, kā arī iejušanās (empātijas) spēju attīstīšana, mācīšanās no citu pieredzes.
Atgriežoties pie publisko bibliotēku tēmas, bibliotēkas man vienmēr asociējušās ar vietu, kur paņemt grāmatas lasīšanai mājās, vai klusiņām lasītavā lasīt to, kas uz mājām nav nesams, vai arī enciklopēdiska rakstura izdevumus. Taču patiesībā bibliotēkas ir krietni mainījušās, sevišķi pēdējo 10 gadu laikā.
Tagad tās ir vieta internetam 100 metru rādiusā (un laba publiskā darba vieta tiem, kas nav piesaistīti ofisam), vieta radošām un izglītojošām aktivitātēm, izstādēm, kā arī kopienas centrs. Žurnālus tagad var paņemt uz mājām, bet bibliotēkā lietot daudzās datu bāzes, noskatīties kādu no latviešu zelta filmām portālā filmas.lv, klausāmās un lasāmās pasakas bērniem iespējams paņemt uz mājā. Nu kā lai nepiekrīt teicienam, ka visas labākās lietas ir bez maksas.

Precīzāku un konkrētāku informāciju no diskusijas var lasīt blogā Bērniem draudzīgs

Aidā uz tuvāko bibliotēku!
Ja nezini, kur tāda ir (it īpaši plānojot atvaļinājumu), paskaties kulturaskarte.lv
Un seko bibliotēkām arī sociālajos tīklos!
* info, kur meklēt Rīgas Centrālo bibliotēku (RCB) sociālajos tīklos
Savukārt RCB aktualitātes tieši bērniem lasāmas šajā blogā
Uzzini, kurā bibliotēkā ir grāmata, ko Tu meklē


Nav komentāru: