piektdiena, 2013. gada 6. septembris

Grāmata: Vecāki nosaka robežas

Kad jūs ko aprakstāt vai formulējiet kādu domu," stāsta vecāki, "viss izskatās vienkārši. Bet ikdienā un stresa situācijās tik daudz kas aizmirstas! Kā izvairīties no kļūdām?"
..
Fizisks tuvums, pieskāriens vai emocionāla pievēršanās, protams, nav nekādas universālas zāles, no tā jāizvairās, ja vecāku un bērna emocionālās attiecības ir traucētas vai ja fiziskais tuvums - no bērna viedokļa - tiek uztverts kā draudi vai pat sods. Taču, ja pastāv patīkama emocionālā bāze, ja bērns ir pieradis pie pozitīva fiziskā kontakta, tuvums un pieskārieni - piemēram, aplikt roku ap pleciem vai saspiest plaukstu - bērnu var ne tikai nomierināt. Tuvums uzsver ar vārdiem formulētās robežas, izdarot spiedienu.
..
Daudzas situācijas, kas attēlotas šajā grāmatā, parāda rituālu nozīmi, demonstrējot to, ka tiem nav nekā kopīga ar stagnāciju, nekritisku attieksmi, dīkstāvi vai pat reakcionāru domu gājienu. Rituāli vecāku un bērnu attiecībās ir simboliska darbība, kas ne tikai jāsaprot, bet drīzāk jājūt. Tie neizsmeļ cilvēka spēkus. Un, tā kā bērni paši spēj radīt rituālus, viņu rīcībā ir pašu noteikts līdzeklis savas iekšējās un ārējās realitātes veidošanai. Rituāli ir vajadzīgi, lai meklētu individuālu risinājumu un, personiskās atbildības vadīti, realizēto to. Bērni nav upuri, viņi ir veidotāji, subjkekti, kas pašapzinīgi un uzticības pilni var iet savu ceļu. Tam viņiem ir nepieciešams vecāku iedrošinājums un burvju spējas, kas ietvertas rituālā.
Jans Ūve Roge "Vecāki nosaka robežas"

Ļoti vērtīga grāmata, lai saprastu bērnu virs 3 gadu vecuma. Grāmatā sastopami reālu situāciju izklāsti un skaidrojumi, bet nav strikti secinājumi vai vienīgās pareizās rīcības.

Nav komentāru: