ceturtdiena, 2012. gada 6. septembris

Atbalsts jaunajiem vecākiem

Nekur neesmu pazudusi, tikai laika datoram ir mazāk, ja mājās ir 3 vīrieši, nevis viens :) jap, mūsmājās beidzot atvaļinājuma sezona. Bet ļoti gribēju uzrakstīt par šo tematu - atbalstu jaunajiem vecākiem.
Pirmkārt, gribu pateikt, ka vislielākais gandarījums jau ir par atsaucīgiem un laipniem līdzcilvēkiem, kuri šķietami ikdienišķās situācijās nedaudz piedomā par ģimeņu ar bērniem ērtībām vai vienkārši laipni izpalīdz, ja kaut kas tiek palūgts.
Bet otrkārt gribu uzsvērt to, kādu atbalstu valsts un sabiedrība sniedz jaunajiem vecākiem, jo nereti cilvēki sūdzas, ka valsts nekādi nepalīdz, bet paši neizmanto sniegtās iespējas.

  • Valsts un pašvaldības atbalsts
Bērna piedzimšanas pabalsts no valsts pienākas visiem bērniem (vienam no viņa vecākiem): Ls 296 Pabalsts jākārto Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Rīgas Domes pabalsts jaunajiem rīdziniekiem: Ls 100. Pabalstu iespējams nokārtot Rīgas Domes Dzimtsarakstu nodaļā, tātad reizē ar bērna reģistrāciju. Tā runā, ka pēdējā laikā šo pabalstu cenšas ļoti ātri ieskaitīt, mēs saņēmām jau nākošajā darba dienā. (Līdzīgi pabalsti ir arī citām pašvaldībām, bet ar to neesmu saskārusies, tāpēc labāk neizplatīšu tālāk informāciju.)
Vecāku pabalsts - darba attiecībās esošam vecākam, kurš aprūpē mazuli un pārtrauc uz laiku ienākumu gūšanu) (līdz bērna 1 gada vecumam): atkarībā no oficiālajiem ienākumiem. Pabalsts jākārto Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Bērna kopšanas pabalsts: personai, kas kopj bērnu, bet nav darba attiecībās: par bērnu vecumā līdz 1 gadam - Ls 50, par bērnu 1-2 gadu vecumā - Ls 30. Pabalsts jākārto Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Valsts ieņēmumu dienestā ir iespējams jaundzimušo un personu, kas kopj mazuli (tai skaitā sievieti kopš pirmsdzemdību perioda sākuma) ierakstīt strādājošā ģimenes locekļa apgādībā, tādējādi katru mēnesi ietaupot maksājot mazākus nodokļus.
  • Atlaides un īpašie piedāvājumi

Lattelecom piedāvājums topošajām un jaunajām māmiņām un tētiem: pieslēdz kādu no Internetiem vai Mājas komplektiem un 6 mēnešus saņem 10 Ls atlaidi
LMT piedāvājums jaunajiem vecākiem: ja Tev ir mazulis vecumā līdz 1,5 gadam, saņem 50% atlaidi  zvaniem LMT tīklā un abonēšanas maksai

Un šīs ir tikai standarta atbalsta iespējas, čaklajiem Latvijas demogrāfijas uzlabotājiem tiek vēl daudzbērnu ģimeņu priekšrocības ;)

Bez augstāk minētā, gribu vēl piebilst, ka pēdējos gados ir vienkāršotas daudzas ar bērna piedzimšanu saistītas procedūras: tagad bērna dzīvesvietu var deklarēt portālā latvija.lv (sadaļā Dzīvesvietas deklarēšana) un Rīgā dzīvojošie var arī pieteikt savu atvasi bērnudārza rindā mājas lapā eriga.lv (sadaļā Izglītība un zinātne --> Reģistrācija pirmsskolai). Šādas lietas ir tās, kas tik tiešām atvieglo pirmās dienas ar jaundzimušo. Ar lielo bērnu viens gājiens bija piedeklarēt + gājieni uz visiem bērnudārziem, kuros vēlies pieteikt bērnu.

Nav komentāru: